Karacaoğlan, Karacoğlan Kimdir?

Türk saz şairi. Karacoğlan on altıncı yüzyılın son çeyreği ile on yedinci yüzyılın ilk yansında yaşamıştır. Güney Anadolu bölgesinde yaşamış, imparatorluğun çeşitli bölgelerini gezmiştir.
Gezdiği her yere aşık olmuş, sevdiği her bucağa koşmalar söylemiştir. Şiirlerinde geçen yer adlarına, töre ve adetlere, kullanılan deyim ve sözlere, tasvir edilen sevgililerin giyim kuşamlarına bakarak, Karacaoğlan’ın ömrünün büyük kısmını Güney Anadolu bölgesinde geçirmiş bir halk şairi olduğu görülmektedir.
Okur-yazar, fakat şehir kültürü etkisini en az hissettiren, köy ve oymak muhitlerine bağlı kalmış bir Türkmen şairidir Karacoğlan
Gençliğinde hayatı çok serüvenli bir şekilde geçmiştir. Karacaoğlan bir aşk ve tabiat şairidir. Kahramanlık belirten ve öğüt veren şiirleri varsa da, şiirleri genellikle hissidir. Anadolu tabiatı ve güzellikleriyle, yaşayışıyla haşır neşir olmuş ve sevgililerine olan aşkını bunlarla bezediği şiirleriyle, dile getirmiştir.
Karacoğlan göçebe bir aşiret şairidir. Şehir, kasaba şairlerinden değişik özellikler gösterir. Dil, ifade, konu, tema, vezin, kafiye, nazım şekli bakımından, divan ve tekke şairlerinin etkisinde kalmamıştır. İçinde yaşadığı hayata, çevreye, halkın kültürüne ve zevkine bağlı kalmış, onlann diliyle aşk ve tabiat sevgisini, gurbeti, bu duygulardan doğan dert ve üzüntüleri başarıyla ifade etmiştir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com