Karlofça Antlaşması hakkında bilgiler

Osmanlı Devleti‘nde Avusturya, Lehistan ve Venedik arasında yapılmış anlaşmanın adıdır. Rusya ile de bir ateşkes anlaşması imza edilmiştir (1699). ikinci Viyana Kuşatmasında (1683) uğranılan yenilgiden sonra, Avusturya, Lehistan, Venedik ve Ruslarla yapılan savaşlarda, Osmanlı Devleti bütün uğraşmalarına karşılık sonucu etkileyecek bir basan sağlayamadı.

Zenta yenilgisinden sonra büyükvezir olan Amcazade Hüseyin Paşa, tecrübeli bir devlet adamı idi. Elverişsiz koşullar altında dört devletle savaşı sürdürmeyi uygun görmüyordu. İngiltere ve Felemenk elçilerinin aracılığı ile Osmanlı devleti, Avusturya, Venedik ve Rusya delegeleri, Belgrad’a yakın Karlofça kasabasında toplandılar. Dört ay süren çetin görüşmelerden sonra, Osmanlı Devleti’yle, Avusturya, Lehistan ve Venedik devletleri arasında ayrı ayrı anlaşma imza edildi. Bu Karlofça antlaşmalarının süresi yirmi beş yıl olacaktı. Rusya ile de üç yıl için ateşkes antlaşması yapıldı.

Avusturya ile imzalanan anlaşmaya göre, 1. Temeşvar (Banat) eyaletlerinden başka bütün Macaristan ve Erdel, Avusturya’ya bırakıldı. 2. Hırvatistan’ın bir bölümü Avusturya’ya verildi; Sava ırmağı sınır olarak kabul edildi.

Lehistan ile imzalanan anlaşmaya göre, 1. Podolya eyaleti ile Ukrayna, Lehistan’a bırakıldı. 2. Lehistan’ın Boğdan’dan aldığı kaleler Osmanlılara geri verildi. 3. Lehistan’ın her yıl Kırım hanlığına verdikleri vergi kaldırıldı.

Venedik ile yapılan anlaşmaya göre, 1. Korint şehri Osmanlılarda kalmak üzere Mora ve Dal-maçya kıyıları Venediklilere bırakıldı. 2. Venediklilerin Zenta adası için verdikleri vergi kaldırıldı. Bir yıl sonra Ruslarla da İstanbul Antlaşması yapıldı (1700). Bu anlaşmaya göre, 1. Azak kalesiyle çevresindeki hisarlar Ruslara bırakıldı. 2. Rusların sürekli olarak İstanbul’da elçi bulundurmalan kabul edildi.
Osmanlı Devleti, Karlofça ve İstanbul Antlaşmalarıyla ilk kez toprak kaybına uğramıştır. Koşulları çok ağır olan antlaşmalardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com