Zati Divanı PDF Osmanlıca Eser indir

Osmanlıca bir çok metin paylaştım sizlerle. Artık tam eser paylaşma zamanı geldi. Bu yazıda Zati Divanı ‘nı sizlerle paylaşağım.

Ayrıca sizlere bir müjde daha vermek istiyorum artık Cumhurbaşkanlığı Yazma eserleri internet ortamında paylaşıyor. Ayrıca Kültür ve Turizm bakanlığının sitesinden aynı eserin günümüz Türkçesiyle yazılmış halini de bulabilirsiniz.

https://ekitap.ktb.gov.tr/TR-195592/zati-divani.html

Aşağıda paylaşmış olduğum orjinal eserin dili yeni başlayanlar için biraz ağır olabilir. Ancak yine de zorlanmadan gelişme olmaz bilgisayarınıza kaydedip okumayı deneyin.

Bu arada her bir sayfanın üzerine gelip resmi farklı kaydet diyerek istediğiniz sayfayı kaydedebilirsiniz.

Zati hakkında bir kaç söz

Oldukça sade bir dil kullanan Zâtî’nin şiirlerinde atasözleri, deyim ve tabirlere sıkça yer verme alışkanlığı bu kalıplaşmış ifadeler sebebiyle imâle ve zihaf kusuruna düşmesine yol açmıştır. Bu arada gördüğü, yaşadığı, içinde yetiştiği sosyal ortamı da şiirlerine aksettirmeyi başarmıştır. Gazellerinin konusu gündelik hayattaki tiplerden devrin âdet, inanış ve davranış biçimlerine kadar oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Gazellerinde riyâzî ilimlerle kitâbî ilimlere de yer vermiştir. Hemen bütün edebî sanatları şiirlerinde kullanmış, aynı zamanda muamma benzeri harf ve kelime oyunlarıyla şiirlerini renklendirmeye çalışmıştır. Kasideleri gazellerinin aksine ağır bir dille yazılmıştır. Sultan II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim, Kanûnî Sultan Süleyman gibi padişahlara, sancak beyi Mesih Ağa, Tâcîzâde Câfer Çelebi gibi devlet büyüklerine sunduğu kasideler çok beğenilmiştir. Zâtî’nin arkadaşlarından Şair Âhî ile talebelerinden Bâkî tarafından şiirlerine nazîre yazılmıştır. Zâtî’nin nazîre yazdığı şairler arasında Hayâlî Bey, Melîhî, Usûlî ve Tâcîzâde Câfer Çelebi sayılabilir. Gazelleri üzerine İstanbul Üniversitesi’nde 1987, 1988, 1989, Trakya Üniversitesi’nde 1990, 1994, 1995 yıllarında yüksek lisans tezleri hazırlanmıştır. Tâhirülmevlevî’nin Âşık Çelebi ve Şair Zâtî adlı basılmamış bir eseri olduğu belirtilmektedir. Kin Sooyong da şairle ilgili bir doktora tezi hazırlamıştır (bk. bibl.).

Zati Divanı‘ ndan bazı gazellerin şerhini şu adreste bulabilirsiniz. https://www.ulusaltezmerkezi.net/zati-divanindan-yetmis-bes-gazelin-serhi/52/

(Yazar Ferif Sıpahi, Danışman: Y.DOÇ.DR. ZİYA AVŞAR Niğde Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü)

Zati Divanı ‘nı şu adresten pdf olarak da indirebilirsiniz.
https://turuz.com/book/title/zati-divani

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com