23 Nisan 1920 TBMM tutanağını görmüş müydünüz?

TBMM’nin arşivinde bulduğum bir tutanağı paylaşmak istiyorum. Bu tutanak ilk meclise ait ilk tutanak TBMM’nin online arşivinde buldum. Site içerisinde biraz araştırınca daha başka kaynaklar da mevcut devletimiz şeffaflaşmış haberimiz yok. Hatta daha sonraki tarihlere ait tutunakları da bulabilirsiniz. 1961 – 1980 tarihlerine ait her oturum için tutulan tutanaklar mevcut. Tarihi belge isteyenler için yakın tarihi merak edenler için mükemmel kaynaklar Allah devletimize zeval vermesin.

Bu tutanaklar Osmanlıca, Osmanlı Türkçesi tartışmasına da ışık tutacaktır. Bildiğiniz üzere harf devrimi 1928 yılında gerçekleşti. Şimdi osmanlıca dersinin zorunlu olacağı iddaları üzerine bazı kendini ve aslını bilmezler osmanlıca olduğunu iddia ettikleri terkiplerle tamlamalarla dalga geçtiler. Osmanlıca ayrı bir dil ise 1928’e kadar kullandığımız dil ne idi? Cumhuriyetin kuruluş yıllarında meclisin resmi dili Türkçedir diye karar almasından sonra da 1928’e kadar kullanılan dil Osmanlıca ise meclis niye böyle bir karar aldı da uygulamadı. Eğer bu dil Türkçe ise Osmanlı Türkçe diye adlandırmıyoruz da Osmanlıca’yı ayrı bir dil zannediyoruz. Zannediyorsunuz. Zannediyorlar.

23 Nisan 1920 Tarihli meclis tutanağıdır.

23 Nisan 1920 Tarihli Osmanlı Alfabeli meclis tutanağıdır.

23 Nisan 1920 Tarihli Osmanlı Alfabeli meclis tutanağıdır.

23 Nisan 1920 Tarihli Osmanlı Alfabeli meclis tutanağıdır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 3 Haziran 2015

    […] okuduğumuzda, tüm şiirde Reşid Paşa’yı ve Tanzimat’ı selamlayan ve öven Şinasi’nin Tanzimat’ı, akılla yön verme, akılla düzenleme, akılla hareket etme devrinin […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com