Osmanlıca Metin – Valideme – H.Nazım

Merhabalar sevgili Osmanlıca okurları. Bu yazıda sizlerle Valideme isimli Osmanlıca metni paylaşacağım. H. Nazım kimdir şeklinde kafanız karışmasın onu da açıklayacağım.
H. Nazım aslında Ahmet Reşit Rey‘dir. Kendisi Cemal Reşit Rey’in ve tiyatro yazarı Ekrem Reşit Rey’in babasıdır. Yazarlık ve edebiyat hayatında H. Nazım takma adını kullanmıştır. Eserleri şunlardır; Nazariyat-ı Edebiye (2 cilt), Racine Külliyatı (5 cilt), Virgil’in tercümesi, Gördüklerim Yaptıklarım (1911-1922 arası hatıraları). Ayrıca Şehrak adı ile bir günlük gazete çıkarmış, bu gazetede Maziden Hale başlığı altında seri makaleler yayınlamıştır.

Not olarak eklemek istiyorum. forum.bendelimiyim.com sitesi artık kapalı. Bu metinleri de forumda paylaşmak üzere hazırlamıştım. Paylaşma fırsatı bulamamıştım. Şimdiye kısmetmiş. Başka osmanlıca metinlerde görüşmek dileğiyle.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. 2 Aralık 2019

    […] Reşat Nuri Güntekin‘in Halaskarlar Osmanlıca tiyatro metnini zevkle okumuşsunuzdur. Filigranlı olarak paylaşmak istemezdim ama bazı kendini […]

  2. 7 Kasım 2020

    […] sevgili Osmanlıca severler. Sevgili arkadaşlar. blogspot üzerindeki Osmanlıcaöğreniyorum sitesini kapattıktan […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com