Osmanlıca Metin – Niza-yi İlim ve Din – Ahmet Mithat Efendi

Merhabalar sevgili Osmanlıca severler, Osmanlıca öğrencileri .

Bu yazıda sizlerle Ahmet Mithat Efendi‘nin Niza-yi İlim ve Din isimli eserinden bir kaç parça metin paylaşmak istiyorum. 

Maatbaa baskısı olduğu için metin oldukça net ve okunaklı şekildedir. Niza-yi ilim ve din isimli eseri bilgisayarınıza sağ tıklayarak kaydedebilir isterseniz çıktısını alıp rahatlıkla okuyabilirsiniz. 

Okuyamadığınız kelimeleri altını çizerek atlayın ve metni okumaya devam edin. Aynı kelimede takılıp kalmayın. Metni baştan sona ikinci kez okumayı denediğinizde okuyamadığınız kelimeyi okuyabildiğinizi farkedeceksiniz. Eskiler bunun ilmin sırrı olduğunu söylese de ben size bilimsel açıklamasını yapayım. Beyniniz siz başka işe geçseniz de arama motoru gibi o kelime ile bağlantılı kelimeleri aramaya devam ediyor. Belki de bulmuş oluyor siz bunu ikinci kez döndüğünüzde farkedebilirsiniz. Bilinç düzeyi altında beyniniz sizden bağımsız olarak işlem yapmaya devam eder. Buna eğitimde kavrama yoluyla öğrenme adı veriliyor. Bazen unuttuğunuz ve hatırlamak istediğiniz bir şeyi çok alakasız bir yerde aradan zaman geçtikten sonraaniden hatırlamanız bundandır. Arama sonuçlarının aniden başarıya ulaşması gibi. bu başka bir yazının konusu olmak üzere burada kalsın.

İyi okumalar diliyorum.

Niza-yi İlm ve Din
İslam ve Ulûm
Ahmet Mithat
Dersaadet [Istanbul] : Tercüman-i Hakîkat Matbaası
1895  

Bunun gibi daha fazla Osmanlıca metin yüklemek için sizlerin motivasyonuna ihtiyacımız var. Eskilerin dediği gibi marifet iltifata tabidir. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Oktay Tercan dedi ki:

    Elimde bir tane Osmanlı Türkçesi okuma metni var. Fakat günümüz Türkçesiyle yazılmadığı için okumakta zorlanıyorum. Size göndersem tercüme konusunda yardımcı olabilir misiniz?

    • bendelimiyim dedi ki:

      Yardımcı olmaya vaktim yok üzgünüm. İsterseniz drive.google.com adresine yükleyin oradan paylaşım olarak bu yazıya yapıştırın belki sizden sonra burayı ziyaret edecek biri yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com