Osmanlıca, Böyle Bir Sevmek, Atilla İlhan

Merhabalar, bu yazıda Atilla İlhan’ın Böyle bir sevmek adlı eserini sizlerle osmanlıca metin olarak paylaşacağız. Aşağıda ayrıca eserin günümüz alfabesine çevirisini de okuyabilirsiniz. Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve bunu aşağıda sizler için paylaştık.

Attila İlhan’ın “Ne Kadınlar Sevdim Zaten Yoktular” adlı eseri, şairin melankolik ve duygu yüklü bir üslupla kaleme aldığı bir şiirdir. Şiir, aşkın yalnızlık ve özlemle iç içe geçtiği bir tema etrafında dönerken, kadın figürü üzerinden duygusal bir yolculuğa davet eder. İlhan, eserinde sevdikleri kadınların gerçekte var olmadığını, onların birer hayal ürünü olduğunu ifade eder. Bu kadınlar, şairin iç dünyasında can bulmuş, hissettiği aşk ve özlemle şekillenmiş hayal figürleridir.

Şair, kadınlar üzerinden yaşadığı duygusal deneyimleri, aşkın gerçeklikle ilişkisini sorgular. Sanki geçmişte sevdiği kadınlar, onun için birer umut ve hayal unsuru olmuş, fakat gerçeklikleriyle hiçbir zaman buluşmamışlardır. İlhan’ın dizesindeki “böyle bir sevmek görülmemiştir” ifadesi, şairin duygusal yoğunluğunu ve bu deneyimin eşsizliğini vurgular.

Attila İlhan’ın eseri, aşkın zorlayıcı etkilerini, zamanla solan hatıraları ve insanın kendi iç dünyasındaki yalnızlığı derin bir duyarlılıkla anlatır. Şairin eserlerinde sıkça rastlanan melankoli, eski bir şarkının ya da bir şiirin hatıralarını canlandırarak, okuyucuya duygusal bir bağ kurma fırsatı sunar. “Ne Kadınlar Sevdim Zaten Yoktular,” Attila İlhan’ın edebi mirasının önemli bir parçasıdır ve şairin duygusal derinliği ile kendine özgü anlatım tarzını yansıtan etkileyici bir şiir olarak öne çıkar.

BÖYLE BİR SEVMEK
 ne kadınlar sevdim zaten yoktular
 yağmur giyerlerdi sonbaharla bir
 azıcık okşasam sanki çocuktular
 bıraksam korkudan gözleri sislenir
 ne kadınlar sevdim zaten yoktular
 böyle bir sevmek görülmemiştir
 hayır sanmayın ki beni unuttular
 hâlâ arasıra mektupları gelir
 gerçek değildiler birer umuttular
 eski bir şarkı belki bir şiir
 ne kadınlar sevdim zaten yoktular
 böyle bir sevmek görülmemiştir
 yalnızlıklarımda elimden tuttular
 uzak fısıltıları içimi ürpertir
 sanki gökyüzünde bir buluttular
 nereye kayboldular şimdi kimbilir
 ne kadınlar sevdim zaten yoktular
 böyle bir sevmek görülmemiştir
 Attila İLHAN
Böyle bir sevmek, osmanlıca

Osmanlıca daha fazla metin için sitemizi takip etmeyi ve yazılarımıza yorum yapmayı unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com