Osmanlıca Asuman ile Zeycan Hikayesi

Osmanlıca Asuman ile Zeycan Hikayesi PDF olarak indirilebilir ve online olarak görüntülenebilir şekilde aşağıda paylaşılmıştır.

Çevirisini size bırakıyorum ancak ilk satırı şu şekilde başlıyor. Türk Halk Edebiyatı metinlerini ilk defa okuyanlar şu kısımları kaçırabilir bu yüzden halk hikayelerinin genellikle böyle başladığı bilgisini de eklemekte yarar var.

Hikâyet-i Asumân ile Zeycân

râviyân-ı ahbâr ve nâkilân-ı âsâr muhaddisân-ı rüzgâr şöyle rivâyet itmişlerdir.

Öykü Hakkında Kısaca Bilgi:

Erzincan beyi Kaleli Bey’in kızı Zeycan ile kâhyası Derviş Ahmet’in oğlu Asuman’ın aşkı çevresinde gelişen öykü, sözlü halk edebiyatının bütün ortak motiflerini içerir. Ana temi birbirini seven iki gençin, ailelerinin toplumsal açıdan denk olmayışı nedeniyle ayrı düşmeleridir. Bütün zorluklara karşın sonunda iki sevgili birbirine kavuşur. Çıkış yüzyılı bilinemeyen bu halk öyküsünün yer yer şiirlerle bezenmiş olması bir âşık anlatısı olabileceğini düşündürtmekte, Asuman’ın da (erkek kahraman) bir saz şairi olduğu kanısını uyandırmaktadır. Erzincan-Erzurum bölgelerinin ürünü olan öykü Osmanlı topraklarında adları belli kent ve yörelerde geçmektedir. Bugün de Erzincan’ın Üzümlü (Cimin) köyünde bulunan bir türbe, çeşitli anlatmalarda adı Kaleli-Kale-Kule Bey olarak geçen beye bağlanmaktadır. Erzincan’da bir ziyaret yeri de Asuman’ın türbesi olarak tanınmaktadır.

PDF Olarak İndirmek İçin köşedeki ok işaretine tıklayın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com