Halka Doğru Osmanlıca

1913–1914 tarihleri arasında haftalık olarak toplam elli sayı yayımlanmıs olan ‘’Halka Doğru’’ dergisi Türk Edebiyatı tarihi açısından oldukça önemli bir dergidir. Halka Doğru dergisi dönemin aydınları arasındaki milliyetçi ve halkçı düşüncelerin yayın hayatına yansıyan bir görünümü niteliğindedir.

Halka Doğru dergisinin sorumlu müdürü Celal Sahir’dir. Mecmuanın ilk sayısında yer alan ‘’Halka Doğru’nun Daimi Yazıcıları’’ baslığı altında su yazarların isimleri yer almaktadır: ‘’Halide Edib Hanım, Akçura Oğlu Yusuf, Ahmed Agayef, Tevfik Nureddin, Celal Sahir, Hüseyinzade Ali, Hamdullah Subhi, Akil Muhtar, Abdülfeyyaz Tevfik, Ali Canib, Ali Ulvi, Galib Bahtiyar, Kazım Nami, Köprülüzade Mehmed Fuad, Gökalp, Mehmed Emin, Mehmed Ali Tevfik, Memduh Sevket Beyler’’. Daimi yazıcılar sıfatıyla isimleri zikredilen yazarlardan, Halide Edib Hanım, Tevfik Nureddin, Hüseyinzade Ali, Hamdullah Subhi, Akil Muhtar, Ali Ulvi ve Mehmed Ali Tevfik’in, dergide yayımlanmıs hiçbir yazının imza kısmında adları yer almamaktadır.

Aşağıdaki parçalarda ‘’Halka Doğru’’ mecmuasının çıkarılıs sebebi, görülen bir rüya benzetmesi ile tahkiye edilerek anlatılmaktadır. Aydınların sanat, sanat, edebiyat ve ilimde halkı ihmal ettiği üzerinde durulmaktadır

Biz sekiz on yazıcı bir rüya gördük. Yeşil bir ova üzerindeydik…

halka doğru
halka doğru

halka doğru

halka doğru

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com