DGS Online Türkçe Testi 01

Bu sınavda dikkat isteyen DGS Türkçe soruları vardır. Endişe etmeyin sizler için ayrıntılı çözümleri de yazdım. Çözümlerde sizlere yöntem öğretecek. Bakış açısı kazandıracak açıklamalar var. Okumayı sevmeyenler için aynı testin çözüm videosu da gelecek yakında

Sınavlar belirli bir konu sırası ya da düzen içinde paylaşılmayacak, tüm bir konu anlatım dersi gibi düşünmeyin. Tamamını bitirdiğinizde 50 ve üzeri net yapabileceğinizi düşünüyorum. Mantık soruları konusuna değinme sırası gelirse ona da değiniriz ama onu Türkçe dersinden sayamayız. Daha çok sayısal pratiklere ve deneme yanılmaya dayanır. Ama biz bütün sorulara mantık sorularına yaklaştığımız gibi yaklaşacağız. Gerekirse deneme yanılma, gerekirse sözcük avı bizi hızlandıracak ve yormayacak her türlü taktiği deneyeceğiz.

Sizlere konu öğretecek değilim zaten hepsini biliyorsunuz. Sadece bakış açısı ve alışkanlık kazandırmak amacındayım. Tek doğru yol benim yaptığım da değil siz başka bir bakış açısıyla yine doğru çözümlere ulaşabilirsiniz. Çünkü Ales ve DGS tamamen hız ölçen bir sınav. Eğer sorularla uzun bir süre baş başa kalabilseniz sözel ve sayısalın %90’ını yaparsınız. İnanmayan denesin. Deneme yanılma yoluyla sayısal bile çözülüyor üzerinde uzun süre uğraşırsanız. (Temel bilgileri bilmek koşuluyla tabi ki)

DGS Türçe Online Test Çöz

Sınav sonunda ayrıntılı çözümleri incelemeyi unutmayın. Sınav sonunda yazıya yorum yaparak fikirlerinizi bildirirseniz yeni sınavlar hazırlamak için bizi motive etmiş olursunuz. Başarılar dileriz.

  • Sıralama sorularında öncelikle dikkat edilecek husus. İlk cümlenin paragrafın giriş cümlesi olup olmayacağını incelemektir. Bu, daha fazla, bunun gibi, ise içeren cümleler genellikle paragraf başında bulunmaz.
  • İlk cümlenin kendisinden önceki bir cümleyi açıklayan cümle olmadığından emin olmalıyız. İlk cümle yerinde sabit ise diğerlerine bakarız.
  • İlk cümle paragraf başı olmaya uygun bir cümle değilse yerini değiştireceğimiz ilk cümleyi bulduk. Hemen şıklara bakıp içinde “I” olmayan şıkları eleriz. Geriye iki en fazla üç şık kalır.
  • Şıklar içerisinde tanım yapılmışsa bir sonraki cümlede bunu örnekleyen bir ifade yer alabilir bunları arka arkaya getirmemiz lazım. Buradan da soruyu çözebiliriz. Mesela aşağıdaki sınavda 3. Soruda yanma reaksiyonunu kullanır ile biten ifadeden sonra hemen Yanma reaksiyonunun verimli bir şekilde gerçekleşmesi için… şeklinde bize ipucu vermiştir.
DGS Türkçe soru çözüm

Yukarıdaki işaretlenmiş soru çözümünde görüldüğü gibi her bir kelime grubunun bir sonraki cümlede açıklaması vardır. Bu tarz soruları sıraya dizmek oldukça kolay.

Ara işlem gereklidir – her ara işlem enerji kaybına yol açar

Yanma reaksiyonunu kullanır – yanma reaksiyonunun verimli bir şekilde gerçekleşmesi için

Bu şekilde sözcük avı ile de DGS Türkçe sınavında bir çok soru kolaylıkla çözülebilir.

[mtouchquiz 5]

Daha fazla sınav yayınlansın istiyorsanız bu yazıya yorum yapınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. bendelimiyim dedi ki:

    İnceleyelim bakalım. Sen de bu siteye link verirsen seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com