WordPress’te eklenti nasıl Türkçe’ye çevirilir

WordPress’te eklentiyi Türkçeye çevirmek aslında çok kolay hiçbir uygulama kurmadan admin panelinizden bunu kolayca yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.

Öncelikli olarak elimizdeki eklentinin çevirisi var mı diye kontrol ediyoruz. Eksik çeviri varsa bile işimize yarar bunu alabilirsiniz. Ben ise watu quiz eklentisini Türkçeye çevirdim. Sitede aktif olarak kullanmaktayım. Online testlerimden birine denk geldiyseniz görmüşsünüzdür.

Öncelikle Loco Translate uygulamasını kurdum. Standart pot dosya formatında mevcut olan bir eklentiyi çevirmek çok kolay. WordPress için standart çeviri yöntemlerinden biridir bu aslında.

İşte adım adım nasıl yapacağımız:

  1. WordPress yönetici panelinize giriş yapın ve Watu Quiz eklentisini etkinleştirin.
  2. Loco Translate gibi bir çeviri eklentisi kurun.
  3. Eklentiyi çevirmek için Loco Translate eklentisini kullanacaksanız, Loco Translate > Plugins > Watu Quiz sayfasına gidin ve “New Language” (Yeni Dil) butonuna tıklayın.
  4. Dil seçeneğinizi Türkçe olarak belirleyin ve ardından “Start Translating” (Çeviriye Başla) butonuna tıklayın.
  5. Eklentinin kullanıma hazır olan tüm dize ve ifadeleri Loco Translate ekranında görünecektir. Bu dize ve ifadeleri Türkçe olarak çevirin.
  6. Çevirilerinizi kaydedin ve eklentiyi kullanmaya başlayın.

Bu işlem sonrasında eklentinin Türkçe çevirisi kullanılabilir hale gelecektir.

Çevirmeyi bitiremezseniz ya da eklentinin sadece işinize yarayacak kısmını çevirecekseniz o kısmı açıp metinleri kopyalayıp çevirme ekranında yapıştırıp aratarak translate ile çevirip doğrusunu kaydederek ilerleyebilirsiniz.

NOT: İşiniz bittiğinde köşeden pot dosyasını indirin çünkü basit bir güncelleme gelirse bile üstüne yazma ihtimali olabilir. Tabi Türkçe dosyası üstüne yazacağını sanmıyorum ama her zaman yedek almak iyidir.

Size son olarak watu quiz eklentisi Türkçe dil dosyasını hediye ediyorum. Güle güle kullanın. Arada sitemi ziyaret ederek destek olursanız sevinirim. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. ısmayıl dedi ki:

    rar sifresi nedir hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com