WordPress site nasıl kurulur? Adım Adım anlatıyorum.

Merhaba, bu yazıda alan adı nasıl satın alınır, alan adını linux hostinge nasıl bağlarız, hosting nasıl satın alınır, dns ayarlarını nasıl yaparız ve softapulus ile wordpress nasıl kurarız konularını adım adım anlatacağım. Bu sayede kendi web sitenizi kolayca oluşturabilir ve internet dünyasına katılabilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Alan adı, web sitenizin internetteki adresidir. Örneğin, www.bendelimiyim.com bir alan adıdır. Alan adı seçerken web sitenizin amacına, içeriğine ve hedef kitlenize uygun bir isim olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca alan adınızın akılda kalıcı, kolay telaffuz edilebilir ve yazılabilir olması da önemlidir. Ben niye bu alan adını seçmiştim 16 sene önce Türkçe karakterde ve de yabancı dilde yazıldığında fire vermesin diye bunu seçmiştim. Daha önce başka yazımda demiştim Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kitabından esinlendiğimi.

Alan adı satın almak için öncelikle istediğiniz alan adının daha önce başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için alan adı sorgulama araçlarını kullanabilirsiniz. Alan adı sorgulama araçları, size istediğiniz alan adının hangi uzantılarda müsait olduğunu gösterir. Uzantılar, alan adının sonunda bulunan .com, .net, .org gibi kısımlardır. Bu sorgulamayı genellikle alan adı satıcılarının sayfasından yapabilirsiniz. Ben isimtescil.net sitesi üzerinden satın almıştım hala oradan alıyorum alan adını her sene. Bu arada alan adı ömürlük değil her sene yenilemeniz gerekir.

Alan adınızı seçtikten sonra bir alan adı kayıt kuruluşundan satın alabilirsiniz. Alan adı kayıt kuruluşları, internet üzerinden alan adı satışı yapan firmalardır. Örneğin, Natro, GoDaddy, Hosting.com.tr, isimtescil.net gibi firmalar alan adı kayıt kuruluşlarıdır. Bu firmaların web sitelerine girerek istediğiniz alan adını sepetinize ekleyebilir ve ödeme yaparak kaydettirebilirsiniz.

Alan Adını Linux Hostinge Nasıl Bağlarız?

Alan adınızı satın aldıktan sonra web sitenizi yayına almak için bir hosting hizmeti de almanız gerekir. Hosting, web sitenizin dosyalarının depolandığı ve internete bağlandığı sunucudur. Hosting seçerken web sitenizin ihtiyaç duyduğu disk alanı, trafik, performans, güvenlik gibi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Önce hostingi satın almanız gerekiyor. Tabi hostingi nasıl alacaksınız onu da aşağıda açıklıyorum. Çünkü buradaki DNS ayarlarını alan adınızı aldığınız firmanın ekranından yönetim panelinden kullanıcı panelinden yapacaksınız. Her firma farklı ad verebilir bu yönetim paneline.

Linux hosting, web sitenizin Linux işletim sistemi üzerinde çalışan bir sunucuda barındırılmasıdır. Linux hosting genellikle PHP ve MySQL gibi açık kaynaklı teknolojileri kullanan web siteleri için tercih edilir. WordPress de bu teknolojileri kullanan bir içerik yönetim sistemidir.

Linux hosting hizmeti aldığınızda size bir kontrol paneli verilir. Kontrol paneli, web sitenizi yönetmenizi sağlayan bir arayüzdür. Kontrol panelindeki Alan Adları bölümüne girerek alan adınızı hostinge bağlayabilirsiniz. Bunun için iki yöntem vardır:

1) Alan Adını Name Server ile Bağlama: Bu yöntemde hosting firmanızdan size verilen name server adreslerini (ns1.bendelimiyim.com, ns2.bendelimiyim.com gibi) alan adı kayıt kuruluşunuzun web sitesindeki alan adı yönetim paneline girerek kaydetmeniz gerekir. Bu sayede alan adınız hosting firmanızın sunucusuna yönlendirilir. Bunu nasıl öğrenebilirsiniz? çok kolay hostingi satın alırken girdiğiniz mail adresinize gelir zaten.

2) Alan Adını A Kaydı ile Bağlama: Bu yöntemde hosting firmanızdan size verilen IP adresini (123.456.789.0 gibi) alan adı kayıt kuruluşunuzun web sitesindeki alan adı yönetim paneline girerek A kaydı olarak eklemeniz gerekir. Bu sayede alan adınız hosting firmanızın sunucusuna yönlendirilir.

Alan adını hostinge bağladıktan sonra bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre DNS yayılım süresi olarak adlandırılır ve genellikle 24 saat içinde tamamlanır. DNS yayılım süresi boyunca alan adınız bazı bölgelerde hostinge bağlı görünebilir, bazı bölgelerde ise eski sunucuya yönlendirilebilir. Bu normal bir durumdur ve zamanla düzelir.

Hosting Nasıl Satın Alınır?

Hosting satın almak için öncelikle ihtiyacınıza uygun bir hosting paketi seçmeniz gerekir. Hosting paketleri, sunucunun size sağladığı disk alanı, trafik, performans, güvenlik, e-posta, veritabanı gibi özelliklere göre farklılık gösterir. Web sitenizin büyüklüğüne, ziyaretçi sayısına, kullanacağınız teknolojilere göre bir hosting paketi tercih etmelisiniz. Ben daha önce başka yazılarımda da söylediğim gibi şuradan alıyorum. 1 dollar web hosting şirketinden Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. En ucuz şekilde buradan faylanabilirsiniz.

Hosting paketinizi seçtikten sonra bir hosting firmasından satın alabilirsiniz. Hosting firmaları, internet üzerinden hosting hizmeti sunan firmalardır. Örneğin, Natro, GoDaddy, Hosting.com.tr gibi firmalar hosting firmalarıdır. Bu firmaların web sitelerine girerek istediğiniz hosting paketini sepetinize ekleyebilir ve ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Ancak bütçenize uygun bir başlangıç için yukarıda da logosunu verdiğim yeri kullanabilirsiniz. Ben senelerdir burayı kullanıyorum gayet de yetiyor. aynı anda yüz binlerce kişiyi ağırlayacak bir site lazım değilse binlerce kişiyi ağırlayacak bir site yetiyorsa burayı kullanın. Pahalı seçenekler her zaman orada duruyor.

Hosting hizmeti aldığınızda size bir kontrol paneli verilir. Kontrol paneli, web sitenizi yönetmenizi sağlayan bir arayüzdür. Kontrol panelindeki Hosting Yönetimi bölümüne girerek hosting paketinizin özelliklerini görüntüleyebilir, ayarlarını yapabilir ve web sitenizin dosyalarını yükleyebilirsiniz.

DNS Ayarlarını Nasıl Yaparız?

DNS (Domain Name System), alan adlarının IP adreslerine çevrilmesini sağlayan bir sistemdir. DNS sayesinde web sitelerine isimleriyle ulaşabiliriz. Örneğin, www.bendelimiyim.com yazarak bu web sitesine gidebilirsiniz.

DNS ayarlarını yapmak için öncelikle alan adınızın hangi name server veya IP adresine yönlendirildiğini bilmelisiniz. Bu bilgiyi hosting firmanızdan veya kontrol panelinizden alabilirsiniz.

DNS ayarlarını yapmak için alan adı kayıt kuruluşunuzun web sitesindeki alan adı yönetim paneline girmeniz gerekir. Burada DNS Yönetimi bölümüne girerek name server veya IP adresinizi kaydedebilirsiniz.

DNS ayarlarını yaptıktan sonra bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre DNS yayılım süresi olarak adlandırılır ve genellikle 24 saat içinde tamamlanır. DNS yayılım süresi boyunca alan adınız bazı bölgelerde yeni sunucuya yönlendirilebilir, bazı bölgelerde ise eski sunucuya yönlendirilebilir. Bu normal bir durumdur ve zamanla düzelir.

Hosting satın almak için: https://me.1dollar-webhosting.com/aff.php?aff=800

WordPress Softaculous ile nasıl kurulur?

Vermiş olduğum linkten hosting aldıysanız aşağıdaki adımları takip ederek kolayca wordpress kurabilirsiniz.

  1. cPanel hesabınıza giriş yapın ve Yazılım bölümünden Softaculous Apps Installer seçeneğine tıklayın.
  2. Açılan sayfada WordPress simgesine tıklayın ve Yükle butonuna basın.
  3. Kurulum formunu doldurun. Burada sitenizin protokolünü (http veya https), alan adını, site başlığını, site açıklamasını, yönetici kullanıcı adını, şifresini ve e-postasını belirleyin.
  4. Gelişmiş Seçenekler bölümünde veritabanı adı, tablo ön eki, otomatik yedekleme ve güncelleme seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Bu bölümü varsayılan olarak bırakmanızı tavsiye ederim.
  5. Tema Seçimi bölümünde siteniz için bir tema seçebilirsiniz. Bu aşamada herhangi bir tema seçmenize gerek yok, daha sonra WordPress yönetim panelinden istediğiniz temayı yükleyebilirsiniz.
  6. Tüm ayarları yaptıktan sonra Kur butonuna tıklayın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
  7. Kurulum bittiğinde sitenizin URL’si ve yönetim paneli URL’si ekranda görünecektir. Bu URL’leri not alın veya kopyalayın.
  8. Sitenizin URL’sine giderek sitenizi görüntüleyebilirsiniz. Yönetim paneli URL’sine giderek de sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Tebrikler! Softaculous ile bir wordpress sitesini başarıyla kurdunuz!

Sizler de blog dünyasına hoş geldiniz.

Yorum yapmayı unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com