WordPress HTML:FakeUpdate-K [Trj] virüsü nasıl temizlenir.

Merhabalar. Yine bir wordpress sorunu ile karşınızdayım aslında her sorun çıktığında sorunu çözer çözmez buraya ekliyorum. Böylece internette benimle aynı sorunu yaşayan olursa çözmesine yardımcı oluyorum zaten sitemin amacı da bu değil miydi?

Konuya gelecek olursak siteme girdiğim zaman avast antivirüs aşağıdaki gibi bir ekranla karşıladı beni.

Bu ekranı görünceye kadar bir kaç kez siteye girmeye çalıştım ancak başka başka sitelere yönlendi. Avast ayrıntıyı gösterince anladım ki yine bir javascript yönlendirmesi virüsü yemişim.

Ancak bununla yetinmedim tabi ki hemen chatgpt ye sorup virüsün ne olduğunu açıklattım.

“Maalesef bu JavaScript kodu, bir virüs içeriyor gibi görünüyor. Kodun ilk bölümü, kullanıcının URL’sindeki bir hash değişikliğini dinler ve ilgili bir HTML öğesini odak noktasına getirir. Ancak, ikinci bölümünde, anlaşılması zor bir şekilde, yabancı bir URL’den bir betik dosyası yükleniyor. Bu, kötü amaçlı yazılım içerebilir ve sitenize zarar verebilir. Bu kodu silmenizi öneririm.”

şeklinde bir cevap alınca hemen cpanelden girdim ve min.js uzantılı dosyaları sildim.

Bu silme işlemi için alt klasörler ve ana dizini okuyan sonra da içinde min.js geçen bütün dosyaları silen uygulama yazdım. Sonra çalıştırdım.

Bir de ne olsun istersiniz wordpress kaynak dosyalarında bulunan min.js uzantılı bir dosyacık da mefta oldu. Sonra kodu şu şekilde güncelledim.

<?php
    Aslında burada kodlar paylaşacaktım ama yanlışlıkla kendi siteme zarar verdiğim için sizin de aynı şey başınıza gelmesin diye paylaşmadım. Manuel silme candır. Arama kısmına girip deneyin.    
 

echo 'Bütün.min.js dosyaları hakkın rahmetine kavuşturuldu..';
?>

umarım bir daha gelmez başıma neden olduğunu da hala bulamadım. Tema dosyalarına sürekli olarak bulaşmaya başladı. Bir keresinde denemek için warez bir plugin indirmiştim denedim ve sildim. o günden beri virüslerle uğraşıyorum. Ben yaptım siz yapmayın.

16-04-2023 ekleme

Hala virüs görünüyor ben siliyorum o geri geliyor kafayı yemek üzereyim. Bilen biri bana da yardım edebilir mi lütfen.

10-05-2023 ekleme

Bir sürü şey denedikten sonra güncelleme kısmına girip sürümü yeniden yükle dedim ve malcure scan uygulaması ile taratıp fazladan çıkan dosyaları sildim. ayrıca berbat şey mkv formatında bile dosyalar atmış wordpress içine onları tek tek bulup sildim. Şüphelendiğim dosyaları indirip kodları inceledim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com