Gülü incitme gönül şiiri kimindir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3. Olağanüstü Akparti Kongresinde okunan şiir Beztami Yazgan‘a aittir. Şiir 2006 Ağustos’unda Yüzakı, 2007 Şubat’ında Altınoluk, 2008 Kasım’ında da Milli Eğitim dergisinde yayımlanmıştır. Ayrıca 2008 Şubat’ta yayımlanan “Şimdi Sevda Yürüsün” kitabının 95. sayfasında da yer almaktadır. Yine Bestami Yazgan’ın Gülü İncitme Gönül adlı şiir kitabına da şuradan sahip olabilirsiniz.

İnternette bazı yerlerde bu şiiri Abdurrahim Karakoç’a ait olarak göstermişler. Bu nedenle bu yazıyı yazmak zorunda kaldım.

İşte Cumhurbaşkanımız tarafından okunan o şiir.

Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus.’
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.

Bestami YAZGAN

Bestami YAZGAN Kimdir?

1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale’de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye’de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Halen Özel Bahçelievler İhlas Kolejinde eğitim danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Şiir, masal ve hikâye türlerinde seksen eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 1997 yılında Türkiye Çocuk Dergisi tarafından “Yılın Öğretmeni”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi”, 2011 yılında İLESAM tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2012 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yazarlar Okullarda” projesinde Esenler ilçe yazarı olarak görevlendirildi. 2013 yılında Kars Kafkas Üniversitesi tarafından eserleriyle ilgili yüksek lisans tezi hazırlandı. 2013 yılında Edebiyat ve Sanat Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2014 yılında MEB Yayın Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. 2015 yılından itibaren öğrenciler arasında ülke çapında “Bestami Yazgan Şiir Yarışması” düzenlendi. TGRT FM ve Erkam Radyo’da program yaptı. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinin bir kısmı bestelendi; bir kısmı da ders kitaplarına girdi. ESKADER Kurucu Üyesi, İLESAM İstanbul Şb. Danışma Kurulu Üyesi, MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Bestami Yazgan, medenî denilen; ama gerçekte madenî özellikler taşıyan çağımızda, gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde; bazen ağlayarak bazen de haykırarak yazdığı şiirlerle gönül güvercinlerimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanıdır. Evli olan şair dört çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. Abdullah dedi ki:

  Akfen Holding’in yeni yıl promosyonları arasında yer alan ”İncitme Gönül”ü Yunus Emre imzasıyla görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. En çok şaşıran ise hiç kuşkusuz, kendi şiirini Yunus Emre ile imzasıyla gören eğitimci şair Bestami Yazgan oldu.

  ÜNLÜ ŞAİR KENDİSİ İÇİN EN BÜYÜK HEDİYE SAYDI

  İlginç promosyon sosyal paylaşım sitelerinde boy gösterdiğinde şaşıran ünlü şair, konu hakkında duygularını sorduğumuzda şunları söyledi: “Şiirde Yunus’u manevi üstadım olarak kabul ediyorum. Çırağın bir eserinin ustasının zannedilmesi, o çırağa verilecek en güzel hediyedir. Son günlerde böyle hediyeler aldığım için çok mutluyum”.
  Şair konuyla ilgili hislerini ifade den bir de dörtlük yazarak şu mısralara imza attı.

  “Benlikten soydular bizi,
  Ateşe koydular bizi,
  Şükür, sevgi dergâhında
  Yunus’tan saydılar bizi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com