Öğretimin İlkeleri Eğitim bilimleri ders notu

Merhabalar sevgili hocalarım. Bu yazıda Öğretim yöntem ve teknikleri dersi öğterimin ilkeleri konusuna ait ers notu paylaşmak istiyorum KPSS’ye hazırlandığım yıllarda kendim hazırladığım özetlerden oluşan notlardır. Bu notlardan bir seri yapmak istiyorum.

Öğretimin İlkeleri:

  1. Öğrenciye Uygunluk: Düzeye uygunluk da denilebilir. Öğrenciyi tanımak ve onun ihtiyaçlarına uygun eğitim vermek. Hazır bulunuşluk önemlidir.
  2. Hayatilik (Yaşama Yakınlık): Öğretimde ve içerikte günlük hayatta kullanılabilir ve yararlanabilir bilgilere yer verilmelidir.
  3. Aktivite (İş – Etkin Katılım): Öğrencinin öğrenme çabası içine sokulmasıdır. Katılım arttıkça kalıcılık artar.
  4. Ekonomiklik: Bir taşla iki kuş vurma olarak da adlandırılır. En uygun zaman, ortam ve etkinliklerle en çok kazanıma ulaşma demektir.
  5. Aktüalite (Güncellik): Öğrencilerin gerçek yaşamla yüzleşmesi yakın çevre ve ülke sorunlarının sınıfta tartışılması demektir.
  6. Açıklık (Ayanilik): Anlaşılır bir dil kullanma araç ve gereçlerle öğrenme ortamını zenginleştirip daha çok duyu organına hitap edip daha anlaşılır hale getirme demektir.
  7. Somuttan Soyuta: Gözle görünenden görünmeyene gelişimde de böyle sıralama olduğu için uygundur.
  8. Bilinenden Bilinmeyene: öğrenilenlerin daha önce öğrenilenlerin üzerine kurulması hazırbulunuşluk önemlidir ön öğrenmeler önemlidir.
  9. Yakından Uzağa: Yakın uzak şimdi dün şeklinde sıralama. Yakın uzak sıralaması şimdiki zaman dün olarak yakından uzağa da sıralar
  10. Basitten Karmaşığa: Önce basit sonra zor konular işlenir.

Öğretimin ilkeleri konusunu bitirdik. ÖYT ya da Eğitim bilimleri konusunda daha fazla ders notunu ve başka dökümanları sitemizde bulabilirsiniz. Yorumlarınızı eksik etmeyin. Yorumlarınız bizi motive ediyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com