Blogta kendi alan adını kullanmak

Merhabalar, genellikle bir eğitim sitesi şeklinde devam ediyordum. Bendelimiyim.com alan adını aldığım ilk zamanlarda tamamen kişisel bir blog sitesi olmasını istiyordum. İçimi döktüğüm dertleştiğim bir yer olacaktı. Belki benimle aynı sorunları yaşayan insanlarla birlikte çözümler bulabiliriz diye düşünürdüm. Her buhran halini dünyada bir tek kendisi yaşıyor zanneden ergen çaresizliğine düşmemek için bu siteyi kurmuştum.

Blog açmak bir çok kişinin hayali. Herkes yazar olmayı hayal eder. Herkes anlatmak kendisini anlayacak insanlarla buluşmak ister. Kelimeleri sözleri geleceğe kalsın ister herkes

Bir gün karakoldan aradılar. Selçuk Erdem’i tanıyıp tanımadığımı sordular. Tanıyorum dedim. Yani okuyorum anlamında demiştim. Benden şikayetçi olduğunu söylediler. İfade vermem için karakola çağrıldım. İfademi verdim ve sonrasında uyar kaldır vs. gibi bir sürü şeyi anlatan uzunca bir dilekçe yazdım. Yine de dosya uzlaştırmaya gitti. Selçuk Erdem’e mail attım. O da sağolsun anlayış gösterip şikayetçi olmadı. Uzlaştırmacıda evrakları imzaladım. Telif davasına nasıl konu olduğuna değinmek için bu yazıyı yazıyorum. Karikatür davasını bir ara yazayım unutmadan.

Eğer kendi alan adımı değil de blogspot.com kullanıyor olsaydım. Bana doğrudan dava açmak yerine blogspot.com dan içeriğin kaldırılmasını isteyeceklerdi. Büyük şirketlere böyle yapıyorlar. Mesela facebook.com üzerinde telif hakkı içeren bir materyal paylaşsanız sevgili(!) avukatlar önce facebook.com a uyar kaldır şeklinde ulaşıyorlar. Büyüklere gösterilen bu hoşgörü kendi internet sitesinin bizzat sahibi olanlara gösterilmiyor. wordpress.com üzerinde yayın yapıyor olursanız da yine yer sağlayıcıya ulaşıyorlar.

Özetle kendi alan adınıza sahip olmak çok güzel bir duygu ancak riskleri de var. En büyük riski de farkında olmadan yapacağınız bir telif hakkı ihlali. Ya da yorumlarda bir kişi profil resmine karikatür koysa sorumlusu siz oluyorsunuz. Kendi alan adınızı kullanmak riskli olduğu için böyle güzel.

1 Cevap

  1. bendelimiyim dedi ki:

    Yazı biraz çalakalem oldu. Acele ile yazdım. Kusura bakmayınız. Anlatmak istediğimi anlatabiliyordur umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com