Acaba bitkiler de hissediyor mu?

Geçen gün Küçükyalı ya Kenan Evren Kışlası na gitmiştim. (Vatani görevimi yaparken eğitim atışı için götürüldüm desem daha doğru olacak aslında) Ta uzaktan ağaçlara bakarak oranın kışla olduğunu farkettim. Bir an düşündüm ve buna şaşırdım. Ta uzaklardan bile ağaçlardan anlamıştım kışla alanının sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini. Arkadaşa söyledim ve düzenden dolayıdır dedi. Peki üniversite kampüsleri de düzenli ama bir kışla mı yoksa üniversite mi ağaçlardan yine ayırt edilebiliyor dedim. Hak verdi. Buna binaen bir havalimanı bahçesi ya da bir yalı bahçesi ya da atıl bir orman arasındaki fark ağaçlardan farkediliyor. Ağaçların yapraklarının dallarının yapısından anlaşılıyor. Örneği bir havalimanında bulunan ağaçların dalları birbirinden daha uzak şimdi diyeceksiniz ki efendim gürültüden öyledir. Zaten ben de aksini iddia etmiyorum.

Ağaçlar güneşe koyunca farkediyorlar. Işıktan etkileniyor demek ki bir miktar da olsa görmeye benzer duyuları var. Havalimanlarında bulunanlar seyrek dallı oluyor demek ki gürültü duyabiliyorlar. Ve kışladakiler demek ki askerliğin havasını kasvetini, zorluğunu, ölümle koyun koyuna yaşamını anlıyor ve idrak ediyorlar. Belki de bitki alemi bizim onlar hakkında bildiğimizden çok daha fazlası… Belki de Kuranda bu yüzden bitkiler size ve yaptıklarınıza şahitlik edecekler deniliyor. Hatta daha ötesi eşyalarınız bile size şahitlik ediyor deniliyor. Evrende yalnız mıyız sorusunu sorup duruyorlardı ya hayır bence hiçbir zaman yalnız değiliz. Önce önümüzdekileri görelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com