Çinden Alışveriş yapmaca -2 Aliexpress

Geçmişte Çinden alışveriş yapmaca adlı bir yazı yazmışım. Taaaaaaa 2012 yılında. İki tane usb ses kartı almıştım. Hey gidi günler hey. Şimdi devir Aliexpress devri oldu. Yalnız siteye bakınca 2011 yılında da bir tane alışverişim varmış ama neyse karıştırmıyor ve devam ediyorum.

Zaman hızlı akıyor. Teknoloji ise aynı hızda gelişiyor. Mesafeler kısalıyor. Dünya küçülüyor. Çinden alışveriş yapıyoruz. Artık herkesin bildiği hiçbir sırrı olmayan bir iş. Bu yazıyı yine de araştıran varsa nasıl yapılır diyen varsa onlar için yazayım dedim. Aradan 4 yıl geçmiş. Bir küçük kart okuyucu ile başlamışım yurt dışından bir şeyler almaya. Şimdi ise yurt içinden alışveriş yapıyor gibi alışveriş yapıyoruz.

Nasıl yapılır herkes bildiğine göre bu yazıya neleri tercih etmeli şeklinde bir yön vermek istiyorum izninizle.

AliExpress’i konu alacağım. Bugüne kadar 9 tane alışveriş yapmışım. Çok büyük şeylere ihtiyacım olmadığı için henüz 100 doları aşamadım.

Sebeplerine gelince telefon alan arkadaşlarım var ama ben garantili ve yetkili servis desteği olanları tercih ediyorum. Çinden elektronik getirmeyeceksek neden alışveriş yapıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Elbette elektronik getirteceğiz ama Türkiye’de bulunan şeyleri oradan gelmesini beklemek mantıklı gelmiyor. Telefon elbette ucuz ama bildiğiniz gibi ucuz etin yahnisi yavan olur.

Her neyse kimleri tercih etmeli.

Öncelikle sipariş sayısı çok olan satıcıları tercih edin. puanları daha gerçekçidir. Örneğin tek sipariş alan bir satıcıya tam puan verirse 5.0 puanı olur. ama 5.000 sipariş almış bir kişinin 4.5’i diğerinin aldığı 5.0’dan daha değerlidir. Bu tarz satıcıları tercih edin.

Satıcının yazılanlara cevap verip vermediğine bakın.

Yorumları muhakkak okuyun.

Resimlerine bakın ürünler çoğu zaman farklı gelebiliyor. Boyutlarını iyi hesaplayın.

Ürün Türkiye’ye gelmiş mi ne kadar sürede gelmiş. Bunlara bakabileceğiniz yer Türkiye’den yapılan yorumlar. Buna da mobil uygulaması ile bakabiliyorsunuz. Geribildirimlere tıklayın. Sonra bayrağımıza dokunun kaç kişi yorum yapmış görünür. Olumsuz yorumlara dikkatle bakın sebepleri nelerdir.

Şimdilik aklıma gelen bunlar ilerde daha derinlemesine analiz ederiz.

İyi alışverişler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. bendelimiyim dedi ki:

    Bu yazıyı yazdığımda dolar 2,82 imiş hey gidi günler şu anda dolar
    13,85 Türk Lirası olmuş. Kimi tebrik etsek bu başarı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com