Osmanlıca, Bir Az Hicran, Faik Ali

Merhabalar sevgili Osmanlıca metin okurları. Bu yazıda sizlerle Faik Ali’nin Bir Az Hicran isimli eserini paylaşacağım. Yazıya geçmeden önce Faik Ail’yi biraz tanıtmak isterim önceki yazıda bu bölümü unutmuşum. Bu yazıda yazarı tanıtarak başlayacağım.

Faik Ali Kimdir?

Faik Ali Ozansoy, Türk bürokrat, eğitimci ve şairdir. Servet-i Fünûn ve Fecr-i Âti dönemi Türk edebiyatının önemli şairlerinden birisidir. Şiirleri Türk sanat müziği şarkılarına güfte olmuştur. Ayrıca tarihçi ve şair Diyarbakırlı Saîd Paşa’nın küçük oğlu ve aynı devir şairlerinden Süleyman Nazif’in kardeşidir. Osmanlı Devleti’nde çeşitli yerlerde kaymakamlık ve mutasarrıflık yapmış, Ermeni Tehciri sırasında Kütahya’daki Ermeni halkını korumuştur¹². Şiirlerinde aşk, kadın, tabiat, vatan gibi konuları işlemiş, Abdülhak Hamid Tarhan’ın etkisinde kalmıştır. Fani Teselliler, Temâsil, Elhan-ı Vatan gibi şiir kitapları ve Payitahtın Kapısında, Nedim ve Lale Devri gibi manzum oyunları vardır.

Faik Ali Ozansoy’un hayatında etkilendiği kişiler arasında Abdülhak Hamid Tarhan, Süleyman Nazif, Mithat Paşa, Fuzuli ve Nedim sayılabilir. Abdülhak Hamid Tarhan, Faik Ali Ozansoy’un şiirlerindeki göklerin derinlik ve yüceliğinden, efsanevi sırlarından söz etmesinde ve manzum oyunlar yazmasında büyük bir etkiye sahiptir. Süleyman Nazif, Faik Ali Ozansoy’un ağabeyi ve edebiyat arkadaşıdır. Faik Ali Ozansoy, Süleyman Nazif’in şiirlerini beğenir ve onunla mektuplaşır.

Mithat Paşa, Faik Ali Ozansoy’un hayranlık duyduğu bir devlet adamıdır. Faik Ali Ozansoy, Mithat Paşa için uzun bir manzume yazmış ve onun yaptıklarını övmüştür. Fuzuli ve Nedim, Faik Ali Ozansoy’un genç yaşta okumaya başladığı ve beğendiği divan şairleridir. Faik Ali Ozansoy, bu şairlerin şiirlerini takdir eder ve onlardan ilham alır.

Süleyman Nazif ile Faik Ali Ozansoy arasındaki mektuplar, iki kardeşin edebiyat, siyaset ve aile hayatlarına dair görüş alışverişlerini içerir. Bu mektuplar, Süleyman Nazif’in 1927’deki ölümünden sonra Faik Ali Ozansoy tarafından derlenmiş ve 1931’de “Süleyman Nazif Mektupları” adıyla yayımlanmıştır. Bu mektuplarda, Süleyman Nazif’in II. Abdülhamit yönetimine karşı mücadelesi, Jön Türkler ile ilişkisi, valilik yaptığı yerlerdeki izlenimleri, şiirleri ve eserleri hakkındaki düşünceleri yer alır². Ayrıca, Faik Ali Ozansoy’un da şiirleri, eserleri, görev yaptığı yerlerdeki deneyimleri ve ailevi meseleleri hakkında kardeşine yazdığı mektuplar bulunur.

Kaynaklar:
(1) Faik Ali Ozansoy – Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Faik_Ali_Ozansoy.
(2) Faik Ali Ozansoy | Türk Dili ve Edebiyatı. https://www.turkedebiyati.org/faik-ali-ozansoy/.
(3) Faik Ali Ozansoy – Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Faik_Ali_Ozansoy.

(4) Süleyman Nazif (1869-1927) – Atatürk Ansiklopedisi. https://ataturkansiklopedisi.gov.tr/bilgi/suleyman-nazif-1869-1927-2/.

Bir Az Hicran Osmanlıca Metin

Günümüz Türkçesiyle

BİR AZ HİCRÂN

– Ayrılırsak
– Yetim olur rûhum…

Leblerinden rehik-i bûse alan
Her telâfiye dâima mevhûm
Ve uzak bir mesafe-i hicrân

Zehr ederken leb-i hayalimde
Ayrılık! Belki hiç kavuşmayacak!
Yok, bu dnünyada kabul olmayacak.
Uzak olmak değil alelâde

Yakın olmak da istemem hatta…
Çünkü en az mesâfe bir uçurum
Çünkü âh en yakın yakınlıkta

Bir uzaklık değil midir? Heyhât!
Yere batsın bütün mesâfe, cihât
Büsbütün ben sen olmak istiyorum
Burgaz: 9 Temmuz 1317Fâik Ali

Şiirin İncelenmesi:


“Bir Az Hicrân” adlı bu şiir, Faik Ali tarafından yazılmıştır. Şiir, ayrılığın getirdiği acıyı ve özlemi anlatmaktadır.

Şiir, sevgilinin dudaklarından aldığı öpücüğün ardından her teselli boşluğa düşen bir hülya olarak algılanır. Hicranın uzak bir mesafesinde yer alır. İç dünyasında ayrılığın zehrini yayarken, ayrılık kavuşmanın belki de hiç gerçekleşmeyeceği bir durumu işaret eder. Bu dünyada kabul edilemez bir durumdur. Sıradan bir uzaklık değildir.

Hatta yakın olmayı da istemez çünkü en az mesafe bile uçurum kadar derindir. En yakın yakınlıkta bile “ah” en derindir. Bu bir uzaklık değil midir? Mesafe ve yönlerin tamamı lanetlensin! Ben tamamen sen olmak istiyorum.

Şiir, Burgaz’da 9 Temmuz 1317 tarihinde Faik Ali tarafından yazılmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com