Bölümlenmiş hard diski programsız birleştirmek

Bir arkadaşımın harici hard diskini uzatıp bunu ikiye bölmüşler birleştirebilir misin demesiyle başladım araştırmaya. İnternetten ve çeşitli kaynaklardan öğrendiğimi hemen uygulamaya koydum. Kaynaklar işi biraz daha karışık anlatmış birimi küçültmeye falan uğraşmışlardı. Ben de adım adım uygulanınca hiç karışıklık çıkartmayacak bir anlatım yapma kararı aldım.

Şimdi arkanıza yaslanın elimizdeki hard diskimizin (F) ve (G) olan bölümlerini birleştireceğiz. Her zaman f ve g harflerini almayabilir. örneğin siz C ve D sürücüsü diye sabit diskinizi bölümlediyseniz bu harfleri alacaktır. her neyse kafa karıştırmayalım onu da anlatacağım şimdi.

– Öncelikli olarak bütün işlemleri Windows 8 üzerinden yaptığımı hatırlatayım.

Normal şartlar altında bu işlemi xp’de yapmaya kalksak format cd’sine ihtiyacımız olacaktı.

1- öncelikle Bilgisayarım‘ı bulup sağ tıklıyor ve yönet diyoruz.

2015-04-26 15_32_57-

 

2- Bilgisayar yönetimi ekranı açılacaktır. Açılan ekranda Disk Yönetimi’ni seçiyoruz. gördüğünüz gibi harici diskimiz bölümlü halde bazı durumlarda 3 parça halinde olabilir böyle bir durumda yine 3. adımı uygularız.

2015-04-26 16_05_09-Bilgisayar Yönetimi

 

3- Diskin bölümlerinden birine gelip sağ tıklıyoruz ve Birim Sil.. seçeneğini tıklıyoruz.

2015-04-26 16_09_25-

 

4- Bu birimi silmek isteyip istemediğimizi son kararımızı olup olmadığını falan soracak evet deyip geçiyoruz. Ben tam olarak ne yazdığını okumadım. Bu yazıyı sabırla okuduğunuza göre siz okuyacaksınız. Tebrik ediyorum.

2

 

5- Silme işlemi bitti gördüğünüz gibi ayrılmamış ham bir alan görüyoruz. Henüz diske herhangi bir biçimleme yapmadık alan oluşturmadık belirsiz bir alan oluştu. 68,97 GB’lık.

2015-04-26 16_09_42-

6- Az önce bir bölümü sildik şimdi diğer bölümü de sileceğiz.

 

2015-04-26 16_09_48-

7- Yine aynı soru ile karşılaşıyoruz evet deyip geçiyoruz.

2015-04-26 16_09_56-

 

8- Nur topu gibi tek parça bir harddisk imiz oluştu ama yeterli mi hayır bu şekliyle kullanamayız. Çünkü bölüm oluşturacağız. Bu alan tanımsız bir alan şimdi biz onu tanımlı hale getireceğiz.

 

2015-04-26 16_10_02-Bilgisayar Yönetimi

 

9- Sağ tıkladık ve aşağıda işaretli seçeneği tıkladık.

 

2015-04-26 16_10_08-

 

10- Karşımıza bir sihirbaz çıkacak. Böyle şeylerde her Türk bilgisayar kullanıcısı gibi okumadan ileri ileri ileri diyoruz…

2015-04-26 16_10_17-Bilgisayar Yönetimi

 

11- Eğer yeniden bölümler oluşturmak isterseniz ok ile gösterilen yerden kesiniz 🙂 yani oraya oluşturacağınız bölümün boyutunu girin bir bölüm oluşacak sonra yeniden basit yeni birim sihirbazını çalıştırmanız gerekir aynı işlemi iki kez tekrarlayarak harddisk inizi üçe beşe hatta 10’a bölebilirsiniz. Tabi bokunu çıkartmamak lazım.

2015-04-26 16_10_23-Bilgisayar Yönetimi

Ekleme: Bazı arkadaşlar burada en çok disk alanı yazan kısımda yazan miktarı aynen aşağıya girerek ileri demişler. böyle yaparsanız İşlemi tamamlamak için yeterli boş alan yok hatası alırsınız. Basit birim boyutuna 200 mb azaltarak girin (200 mb standart değil disk boyutuna göre artabilir) Windows oluşturulacak her birim için diskinizde bir miktar yer kullanır windowsa bu yeri vereceğiz, yani bir kaç bölüm istiyorsak disk alanımızdan 100-200 mb kadar feragat edeceğiz.

Örneğin: Yukarıdaki örnekte benim boş alanım 152625 mb imiş. Ben basit birim boyutunda 152425 girersem BOŞ ALAN YOK hatası almam.

 

12- Her kareyi caps aldım ki bazı sağlamcı arkadaşlar her kareyi check ediyor. Kendi ekranında aynı kareyi görmezse ileri demiyor niye çıkmadı bende niye aynısı olmadı yanlış mı yaptım triplerine giriyor. Bu arkadaşlardan iyi ki az miktarda var. Şimdi biz normal kullanıcılarla ileri ileri ileri hep ileri daima ileriye gidiyoruz.

2015-04-26 16_10_29-Bilgisayar Yönetimi

 

13 – evet aynı ekranı iki kez koydum çok zekisin 🙂 dikkatimiz yerinde olduğuna göre ileri ileri ileri diyebiliriz.

2015-04-26 16_10_29-Bilgisayar Yönetimi

 

14 – Burada da ileri ileri ileri

2015-04-26 16_10_36-Bilgisayar Yönetimi

 

15- Ahan da sonunu bulduk yeterin artık ileri tıklamayı bırakabilirsiniz.

2015-04-26 16_10_42-Bilgisayar Yönetimi

 

16- Nur topu gibi yekpare bir harddisk kullanımımıza hazır. Güle güle kullanın efenim.

2015-04-26 16_10_59-Bilgisayar Yönetimi

 

Yeni anlatımlarda birlikte olmak dileğiyle sizi uğurlamadan evvelce bir yorum bıraksanız çok seviniriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

36 Cevaplar

 1. MEHMET dedi ki:

  ŞU ANA KADAR ANLATIM İLE İNSANLARA EN KOLAY ULAŞIM METODUNU KULLANDIĞINIZ İÇİN TEBRİK VE TEŞEKKÜR EEDERİM

 2. muzafferozbisirici dedi ki:

  EE İİ HOŞ TATBİK ETTİK 500 gb HARDDİSKİMİZDE 3 BÖLÜMDÜ
  İLK İKİ BÖLÜMÜ SİLDİK 47,87 GB LİK BÖLÜM OLUŞTU TAMAM
  417,89 GB LIK BÖLÜM HİÇ GÖRÜNMÜYOR NOLCAK ŞİMDİ
  YENİ BASİT BİRİM İLERİ İLERİ İLERİ DEDİK SONA GELDİK SÜRPRİZZZZ ” Disk veya diskler üzerinde bu işlemi tamamlamaya yetecek boş alan yok.” diyor .NOLCAK ŞİMDİ BU ÇIKMAZI AŞALIM BİRLİKTE BEKLİYORUM DETAYLI YAZINIZI
  418 GB KAYIP ŞU AN

  • bendelimiyim dedi ki:

   417,89 luk boşluk varsa biraz daha küçük basit birim deneyin yani her birim için 100 mb gibi alanlardan fedakarlık etmeniz gerekir. Yeni basit birim sihirbazında yeni bölüm belirlerken 200 mb daha azını girin ki yeni bölüm oluşturacak alan bulsun. Bu şekilde düzelecektir. Her bölümlenen disk için windows bölümleme bilgilerinin yazılı olduğu küçük birimlere ihtiyaç duyuyor. Windowsa bu birimi verin ki boş alan bulabilsin.
   Kolay gelsin.

 3. muzafferozbisirici dedi ki:

  görünmüyor bu soruna cevap bekliyorum
  teşekkürler

  • bendelimiyim dedi ki:

   Bir windows usb’si oluşturun kurulum yapar gibi girin. Ancak formatlamayın diskleri gösteren kısımda bölümlenmemiş alanda yeni bir bölüm oluşturun seçeneği görünecek. Format atarken oluşturduğumuz alanları hatırlayın Bu alanları kontrol edin muhtemelen kayıp kısım görünecektir. Ancak dikkat edin verilenizin olduğu kısmı sakın silivermeyin. Mümkün ise yedek alıp deneyin.

  • bendelimiyim dedi ki:

   Yeni basit birimi oluştururken daha küçük boyutla deneyin bir de. Çünkü her bölümlenmiş birim için bildiğiniz gibi fazladan 100 mb gibi alanlar harcanıyor. O yüzden 418 değil de daha küçük oluşturmayı deneyin yeni oluşturacağınız bölümü. Olmazsa windows usb’si son çare

  • bendelimiyim dedi ki:


   Şu kısımda aynen bırakmayın biraz daha küçük boyut yazın mesela 200 mb daha az girin azaltarak deneyin.

 4. cayk dedi ki:

  teşekkür ederim idiota anlatır gibi sabırla ve eksisiz anlattığınız için.

  • bendelimiyim dedi ki:

   Estağfirullah amacım elbette basit olarak anlatmaktı. Ancak kimseyi “idiot” yerine koymak amacıyla öyle bir üslup takınmadım. Üslubu o şekilde tutmamın amacı biraz tebessüm ettirmekti. Anlatım biraz uzayınca insanlar okurken sıkılmasınlar diye o şekilde bir üslub takındım. İlginize, alakanıza ayrıca teşekkür ederim. 🙂

 5. ferruh dedi ki:

  Çok işime yaradı Teşekkür ederim, bir sürü siteye foruma girdim çıktım sizinki kadar detaylı anlatım bulamadım.

 6. arif dedi ki:

  httpswww.youtube.comwatchv=XpUdYyiqOJ0 şunuda inceleyin .progam calışırken bilgisayara dokunmayın 5-10 dakikada bitiyor baslangıc ekranı cıkıyor.

 7. yaman dedi ki:

  teşekkürler 🙂

 8. Mido dedi ki:

  Iki saattir programlarla ugrasiyorum hic gerek yokmus bravo arkadas.

 9. Mahmut dedi ki:

  Kardeş,eline emeğine aklına klavyene sağlık çok güzel anlatmışsın ve çok güzel bir şekilde sonuca ulaştım. Hemde windows Xp de

  • bendelimiyim dedi ki:

   Motive edici yorumlarınıza teşekkür ediyorum. işinize yaradığına sevindim.

 10. Can dedi ki:

  Gardaşşş… Sen, sen oo bu yazıyı sakın okuma. Niye okudun loooo, okuma demedimmi ben sana. Senin esprilerin kadar olmasada 🙂

 11. ahmet dedi ki:

  çok faydalı, tek seferde hallettim. teşekkürler

 12. engin dedi ki:

  eyvallah kardeşim sagol cok işimi gördü

 13. mustafa dedi ki:

  Süpersin dostum…

 14. ABDULKADİR dedi ki:

  SADE VE KULLANIŞLI ÇÖZÜM İÇİN TEŞEKKÜRLER 🙂

 15. ahmet dedi ki:

  benım E ve F bırımlerı arasında bırde kurtarma bolumu var onu sılemıyorum o yuzden bırlesmıyor bırımler 🙁

 16. Zekai DULKADİROĞLU dedi ki:

  Çok sade ve gayet güzel bir anlatım olmuş sayenizde çok kısa sürede işimi hallettim teşekkürler sağlıcakla kalınız

 17. arif dedi ki:

  eyvallah biladerim emegine sağlık

 18. Yağmur dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ya,, gece gece hayatımı kurtardın,, emeğine sağlık :)) <3

 19. Mustafa ÇAVUŞ dedi ki:

  bölümleri sildim ama birleşmesi

 20. yavuz selim dedi ki:

  eyw laptobuma ssd gelmişti 125 gb lik onu tek yaptım taktım dedim makina kaç yıldır yatıyor biraz hızlansın eskiden (orjinal haddiski ile şuan o çöpte) 1 dk da fala naçıyordu şuan 4 saniyeye kadar indi bi sonra bi tane wd skorpio black geldi 750 gblk win 10 yüklü diyolardı baktım 3 e bölünmüş bu şekilde yaptım oldu ve bu harddiski sadece film atacam kısacası laptobumda bir canavar olan 125 gb lik ssdi var masaüstümde 1 tb wd blue var ve ekstra olarakda 750 gb wd scorpio black var eyw yeniden

 21. M.Aykut dedi ki:

  Bende “sağlam(birinci bölüm)” dışında bir bölüm daha var ” sağlam (mantıksal sürücü)” diye onu silsek bir sorun ile karşılaşırmıyız.

  • bendelimiyim dedi ki:

   emin olmadığınız kısımları silmeyin. Yedeğiniz yoksa kesinlikle silmeyin. Ama yedeğiniz var ise deneme yanılma yoluyla yapılabilir.

 22. Yunus dedi ki:

  2020’nin yorumunu da ben yapayım. Emeğinize sağlık. Teşekkür eder başarılar dilerim.

 23. rüstem dedi ki:

  Kardeş teşekkür ederiz güzel açıklaman için. Ben dediğin gibi yaptım ama birimleri atanmamış iki parça olarak disk durmaya devam ediyor bunları birleştirmek istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

 24. deniz dedi ki:

  Emeğine sağlık kardeş pek makbule geçti

 25. bendelimiyim dedi ki:

  Selçuk Erdem telif davası açınca siteyi silmiştim. Resimler de o ara gitti yazılardan anlamaya çalışın arkadaşlar tekrardan yapacak gücü ve motivasyonu kendimde bulamıyorum youtubeden falan idare edin lütfen. Yukarıda biri hesap sorar gibi kaybolan disk miktarını bana soruyor. Bilmiyorsan girişme ben herkes yapsın demedim risk size ait. Şimdi bu [muzafferozbisirici] yorumunu gördükten sonra yapasım da gelmiyor açıkcası.
  Kusura bakmayın iyi niyetli insanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com