Hepimizin hastalığı: “Bilmiyorum yetmezliği”

Netflix yok oluş fragmanı şekilni tarif edebilir misin hayır bizim millet olsa allı yeşilli güllü dallı gibim bir şey derdi. Benim bile ilk aklıma gelen gökkuşağını sıvılaştırıp her yere fışkırtmışlar gibi bir şey derdim.

Nedir bizim bu hastalığımız. Evet hastalık biz “bilmiyorum” hastasıyız. Bilmiyorum yetmezliği çekiyoruz milletçek. Bilmiyorum diyemiyoruz. Bilmesek bile tahmini bir şeyler atar did yo mean çakarız.

Burada Cem Yılmaz’ın faruk eczanesi faruk eczanesi dediği kısmı koyuyoruz.

Tarif etmek bazen daha da zorlaşır. Size başka yerler söyleyerek faruk eczanesi örneğinde olduğu gibi tahmin ederek başka yerleri sunar bir nevi bunu mu demek istediniz yapar. Tahmin ederken söylediği yerlerden birini bazen biliyormuş gibi yaparız ki adam rahat tarif edebilsin.

Şurayı biliyor musun
yok
burayı biliyor musun
yok

en sonunda bir yere haa şura mı dersiniz ki
karşıdaki kolay tarif edebilsin.
Bilmiyorum derseniz tarif edemez çünkü
cadde sokak adı yok sağa dön sola dön şeklinde olduğu için

Bir de esnafa yol sormayın bilmese de tarif ediyor. İsterseniz deneyin rastgele bir isim sallayın orada (olmadığından emin olun tabi ki) bakın nasıl da iştahla tarif ediyorlar.

şimdi bir tarafı yerdik sıra geldi diğer tarafa yüklenmeye. Bir de adres sorup cevabını hiç dinlemeyen adamlar var anlıyorsun seni dinlemediğini. Ama ayrıntı vermeden de bırakamıyorsun. Bazen sadece ne taraftan giderim diye sormak istiyor ama ağzından şuraya nasıl giderim dökülüverince isteksizce bir sürü tarifi dinlemek zorunda kalıyor. Dinlemeyen adam ilerde gidip başkasına da soracak zaten.

Aslında hepimiz cevabı dinlemeyen adam gibiyiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com